Yaşam

Martı Nasıl Şarj Oluyor? Martı Şarjı Biterse Ne Olur?

5/5 - (1 vote)

Ülkemizde ulaşım bakımından atılan en önemli adımlardan biri de Martı’dır. Elektrikli scooter olarak bilinen Martı scooter, belli bir ücret ödedikten sonra tamamen size hizmet veriyor. Her gün sıklıkla kullanılan martılarda şarj problemi nasıl çözülüyor? Pek çok kişi martıların güneş tarafından otomatik şarj edildiğine inanıyor. Ancak gerçekler hiç de sanıldığı gibi değil. Peki Martı nasıl şarj oluyor?

Martı scooterlar nasıl şarj ediliyor? Belirli periyotlarda Martı yetkilileri sahadaki scooterların şarjlarını değiştiriyorlar. Böylelikle hiçbir Martı kullanıcısı sürüş esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamıyor. Martıyı kiraladıktan sonra kullanacağınız scooterın şarj durumunu mutlaka kontrol etmeniz önemli bir ayrıntıdır. Scooterın üzerinde yer alan ekranda Martı’nın şarj durumu yazıyor. Bu şekilde herhangi bir olumsuz bir durumla da karşılaşmamış olursunuz. Özellikle uzun bir güzergahınız varsa şarj durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Martı için Telefon Şarjı Kaç Olmalı?

Martı kullanabilmeniz için cep telefonunuzun şarjı en az %20 olmalı. Eğer şarjınız %20’nin altındaysa sistem Martı kiralamanızı onaylamaz. Bu sebepten dolayı Martı kiralamadan önce cep telefonunuzun şarjını doldurmanız son derece önemlidir.

Martı nasıl şarj oluyor

Martı Kendini Nasıl Şarj Eder?

Martı Scooterlar kendilerini şarj edemez. Böyle bir sistem henüz geliştirilmedi. Martılar, belirli periyotlarda yetkililer tarafından bataryaları değiştirilir. Hangi scooterın bataryasının değişip değişilmeyeceğini ise Martı yetkilileri GPS sistemi sayesinde uzak görebiliyorlar.

Martı Şarjı Kaç KM Gider?

Her gün binlerce insan Martı scooterları severek kullanıyor. Her gün sıklıkla kullanılan bu elektrikli scooterların bataryalarının da sıklıkla değiştirilmesi son derece önemlidir. Martı scooter yeni bir aküyle ortalama 60 km kadar gidebilmektedir.

Martılar Saat Kaçta Kapanıyor?

Martı scooterları dilediğiniz her an kullanabilirsiniz. Bu elektrikli scooterlar 7/24 esasına bağlı kalınarak hizmet vermektedir. Bu sebepten dolayı gece gündüz fark etmeksizin dilediğiniz her an Martı’yı kullanabilirsiniz.

Bu Kampanyaya Baktınız mı?  İzmirim Kart Bakiyesi Sorgulama 2022

Martı Motor Kaç KM Hızla Gider?

Martı motorlar maksimum 45 km/s hız yaparlar. Bu süratın üzerine çıkılması ise mümkün değildir. Oldukça hızlı olan bu elektrikli scooterları kullanırken oldukça dikkatli olmanız yararınıza olacaktır.

martı ücreti

Martı Kiralama Ücreti

Martı 1 km kaç TL yakar sorusu en çok karşılaşılan soruların başında geliyor. Martı elektrikli scooter kiralamak için cep telefonunuzdan Martı uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Martı için herhangi bir km ücreti yoktur. Kullandığınız süre kadar Martı’ya para ödersiniz. 2022 yılı itibariyle Martı kiralama fiyatı aşağıda verildiği gibidir:

  • Yolculuğa başlamak için 1,99 TL ödeme alınır.
  • Martı scooterda geçirdiğiniz her dakika için de 1,49 TL ödeme alınır. Yani 5 dakikalık bir Martı scooter deneyimi için ödeyeceğiniz tutar 9,44 TL’dir.

Martı Motor için Ehliyet Gerekli mi?

Martı elektrikli scooter kullanabilmeniz için herhangi bir sürücü belgesine ihtiyaç duyulmaz. Sürücü belgeniz olmadan da gönül rahatlığıyla Martı elektrikli scooterı kullanabilirsiniz.

Martı 10 DK Ne Kadar?

Martı scooter kiralamak isteyen bir kullanıcı ilk etapta 1.99 TL ücret öder. Bunun yanında her dakika için de 1.49 TL ödemesi gerekecektir. Böylelikle 10 dakikalık Martı elektrikli scooter deneyimi için ödeyeceğiniz tutar 16,89 TL’dir.

Martı Kiralama Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Martı elektrikli scooter kiralama yapabilmek için en az 11 yaşında olmalısınız. Bunun dışında aşağıdaki adımları takip ederek kiralama işlemi yapabilirsiniz.

  • Martı uygulamasını cep telefonunuza indirin.
  • Sana en yakın Martı scooterı bul.
  • QR kodu telefonuna okut ve sürüşün tadını çıkar.
  • Son olarak Martı’yı kurallara uygun park etmeyi unutma.

Martı Motor Hangi Markayı Kullanıyor?

Martı elektrikli scooterların hangi markaya ait olduğunu merak eden çok sayıda insan var. Martı şirketi kullanmış olduğu scooterlarda Volta markasını tercih ediyor.

Martı mı Daha Ucuz Binbin mi?

Temel olarak her iki şirkette aynı hizmeti verse de Binbin fiyatlandırma bakımından Martı’dan biraz daha uygundur. Ancak çeşit açısından Martı bir adım daha öndedir.

Martı Cüzdan Para İadesi Nasıl Yapılır?

Martı cüzdan bakiyenizi iade almak istediğiniz zaman destek@marti.tech adresine mail atmanız yeterlidir. Atacağınız mailde kullanıcı bilgilerinizi de belirterek kolay bir şekilde iade talebi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu