Yaşam

Hellinger Terapisi – Aile Dizimi (Zeytin Ağacı Terapisi)

5/5 - (3 votes)

Son zamanların en popüler dizilerinden olan Zeytin Ağacı adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Dizide dikkatleri çeken bir diğer önemli nokta ise Hellinger terapisi (Aile Dizimi Terapisi) oldu. Zeytin Ağacı dizisi terapisi diye merakla aranan bu terapi yöntemi kişiye olumlu yansıdığı kadar olumsuz da etkiler bırakabiliyor.

Aile dizimi terapisi olarak da bilinen Hellinger terapisi, Almanya’da 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Çok da köklü olmayan bu terapi yöntemi özellikle son zamanlarda popülaritesini arttırmayı başarmıştır. Fikir babası olan Bert Bellinger ise günümüzün en önemli psikoterapi yöntemini bulduğundan habersizdir.

Hellinger Terapisi Nedir?

Hellinger terapisi, bir ailenin üyelerinin nesiller boyunca birbirine görünmez bir bağla bağlı olduğunu ifade eder. Bu düşünceye göre, geçmiş kuşaklarda yaşayan bir aile üyesinin yaşadığı sorunların günümüzdeki aile bireylerini de etkiler. Yani aile fertlerinin geçmişte yaşadığı problemlerin kalıtsal olarak DNA’ya işlenerek sonraki nesillere aktarıldığına inanılır. Bu sayede geçmiş problemler nesilden nesile aktarılır ve kişilerin hayatını etkiler.

Bir ailede intihar, trajik ölüm, evlatlık, boşanma, taciz, tecavüz, aldatılma, kürtaj, şiddet ve kaza gibi aile bireylerini çok ciddi etkileyen bu olumsuz ve elim olaylar, aile yapısının da bozulduğuna işaret eder. Aile sisteminde yaşanan bu kopukluk-bozukluklar, gelecek kuşaktaki aile üyelerini de oldukça olumsuz etkiler.

Bu Kampanyaya Baktınız mı?  İzmirim Kart Bakiye Yükleme

Aile dizimi terapisi (Hellinger Terapisi) bu düşünceye göre psikolojik problemlerin temelini, aile bireylerinin geçmiş trajik olayları oluşturur.

aile dizimi terapisi

Hellinger Terapisi Nasıl Uygulanır?

Hellinger terapisi çok dikkatli bir şekilde ve uzman kişilerce uygulanmalıdır. Aksi takdirde kişiler yetkin olmayan kişilerce verilen terapiler sonucu çok daha büyük psikolojik travmalar yaşayabilir.

Aile dizimi terapisi, kişinin ailelerine düşünsel olarak geri götürülmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu sayede kişi aileleriyle ve kendi iç dünyasıyla da barışmış olur. Hellinger tedavisi ile aile sisteminde oluşan tüm bozulmaların ve soru işaretlerinin giderilmesi hedeflenir. Bu hedefe yönelikte yapılan çalışmalar oldukça önemlidir.

Aile dizimi terapisi bir grup terapisidir. En az 10 kişilik gruplarla yapılması uygun görülür. Eğer kişi bireysel tedavi yöntemini tercih ederse bu durumda kişinin ailesini terapist temsil eder. Öte yandan bireysel terapilerde aile bireylerini temsilen oyuncak bebeklerden de yararlanılır.

Netflix’te yayınlanan Zeytin Ağacı dizisi terapi yöntemi olarak ünlenen Hellinger terapisi oldukça popüler bir terapi yöntemidir. Kişinin, aile bireyleriyle ve kendi iç dünyasıyla barışması amaçlanır. Aile dizimi terapisi yönteminin bireyselden ziyade grup terapisi olarak tercih edilmesi tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu